Cik sver mana skolas soma?

Pirmdien, 9.oktobrī, Rojas vidusskolas  Vecāku domes pārstāvji, kopā ar skolas direktori Santu Veidi, viesojās klases stundās, lai svērtu, pētītu un analizētu skolas somu saturu.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 610 nosaka pārnēsājamo priekšmetu smaguma normas dažādām vecuma grupām, un šīs tikšanās mērķis bija vērst skolēnu uzmanību uz to, cik būtiski ir ne tikai atcerēties paņemt visu vajadzīgo līdzi, bet arī nepārslogot savu organismu ar liekiem smagumiem.

Pavisam kopā šajā dienā tika nosvērtas 150 somas, no kurām vieglākā svēra 2kg (1.klase), bet smagākā 9,6kg (9.klase).

Katrā klasē tika meklēti vismaz 5 brīvprātīgie somu svēršanai, un dažu somu saturs, ja to īpašnieki piekrita, tika izkrāmēts uz galda sīkākai izpētei – vai uz skolu līdzi bijis viss nepieciešamais, un bez kā varētu iztikt.

Tas, ka katrā klasē ir vairāki bērni, kuru somas iekļaujas MK noteikumu normatīvos, vieš cerības, ka noteiktās svara normas ir izpildāmas. Tomēr somas virs noteiktā svara, it īpaši vidējās klašu grupās, nav retums.

  • Ko no somās atrastā var atstāt mājās? – visbiežāk tās ir grāmatas un burtnīcas mācībās, kas nav šīs dienas stundu sarakstā; arī pārpildītajiem penāļiem noderētu revīzija.
  • Kas vēl ir manā skolas somā? – Bibliotēkas grāmatas, ūdens pudeles, sviestmaizes, lietas ārpusklases aktivitātēm, t.sk., mūzikas/mākslas skolai utt. Vai man tās visu laiku jānēsā līdzi, vai varbūt iespējams tās kaut kur uzglabāt?
  • Cik sver tukša skolas soma? – izrādās, tukšas somas sver sākot no 300 gramiem līdz pat 2 kg un vairāk. Mazāks svars gan nenozīmē, ka soma labāka, jo svarīgi arī, lai tā būtu ergonomiski pielāgota un ērta. Tomēr līdzīgas kvalitātes gadījumā – labāk ņemam vieglāko.
  • Ko var atstāt skolā? – mazākajās klasītes mākslas un darbmācības piederumus, kā arī sporta tērpu iespējams glabāt klasē. Atsevišķos priekšmetos mācību grāmatas pieejamas dubulteksemplārā, no kuriem vienu var glabāt skolā, otru mājās. Gribi zināt, kurā? – pajautā savam skolēnam / skolotājam.

Ceram, ka šis pasākums vērsīs gan pašu skolēnu, gan vecāku uzmanību tam, ko ikdienā bērni nes uz saviem pleciem, un rosinās ik vakaru pārskatīt skolas somas saturu.

Jo mums rūp mūsu nākotne!

(Skolas Domes vecāku pārstāve Kristīne Maslovska)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *